**English Text Follows**

Επίκουρος Καθηγητής

Δρ. Κίκα Ιωάννου-Καζαμία
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι δωρεάν και ανοικτό για όλους, αλλά απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου και λυκείου.

Σκοπός του διαδικτυακού σεμιναρίου είναι να προσκαλέσει τους νέους να γνωρίσουν τα δημιουργικά επαγγέλματα του δομημένου περιβάλλοντος. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία μέσα από μια σειρά παρουσιάσεων από καθηγητές του τμήματος να βιώσουν τον μαγικό κόσμο της Αρχιτεκτονικής και του Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων και να στοχαστούν το μέλλον.

Θα συζητηθεί η φύση του επαγγέλματος του Αρχιτέκτονα και του Σχεδιαστή Εσωτερικών Χώρων, όπως και η δομή των αντίστοιχων ακαδημαϊκών σπουδών. Μέσα από εργασίες, εργαστήρια και δραστηριότητες των φοιτητών του τμήματος θα αναδειχθεί η δυναμική των χωρικών, περιβαλλοντολογικών και τεχνολογικών αναζητήσεων των κοινωνιών του μέλλοντος.

Το Τμήμα Αρχιτεκτονικής έχει αποκτήσει επιτυχημένο κύρος στην ευρύτερη περιοχή προσφέροντας εξαιρετικά εξατομικευμένη εκπαίδευση που προετοιμάζει τους φοιτητές για το συνεχώς μεταβαλλόμενο μέλλον. Κάντε κλικ εδώ για να μάθετε περισσότερα αλλά και για να δείτε πορτφόλιο από επαγγελματικά έργα (projects) καθηγητών, καθώς και εργασίες φοιτητών και αποφοίτων.

Webinar – Spatial Experiences of Tomorrow

Hrs
Min
Sec

Markella Menikou
Associate Professor,
Head of Department of Architecture
School of Humanities and Social Sciences

Angela Kyriacou Petrou
Assistant Professor,
Associate Head

Yiorgos Hadjichristou
Professor

Michalis Georgiou
Assistant Professor

Dr. Kika Ioannou Kazamia
Associate Professor

The online seminar is free and open to all, but is aimed primarily at gymnasium and high school students.

The purpose of the online seminar is to familiarise participants with the creative professions of the built environment. A series of presentations by faculty members of the Department of Architecture will afford an insight into the exciting worlds of Architecture and Interior Design and their projection into the future.

The discussion will provide an in-depth look into the professions of Architecture and Interior Design as well as into the structure of the respective academic programmes of study. Creative research carried out by students and faculty members of the Department will be used to demonstrate the multiple dimensions of environmental, technological and spatial investigations, and how these relate to the societies of the future.

The Department of Architecture has gained a successful reputation in the region by offering a highly personalized education that prepares students for the ever-changing future. Click here for more and to view a portfolio of faculty professional work as well as work of students and alumni alike.